
| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 40 V |
| Length | 5 mm |
| Width | 4 mm |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Power Rating | 702 mW |
| Height | 1.5 mm |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Frequency | 52 kHz |
| Current Rating | 3 A |
| Output Current | 1 A |
| Output Voltage | 5.1 V |
| Max Supply Voltage | 30 V |
| Min Supply Voltage | 12 V |
| Power Dissipation | 702 mW |
| Number of Channels | 1 |
| Input Bias Current | -2 µA |
| Max Supply Current | 30 mA |
| Max Frequency | 275 kHz |
| Topology | Flyback |
| Switching Frequency | 500 kHz |
| Number of Outputs | 1 |
| Fall Time | 50 ns |
| Rise Time | 50 ns |
| Duty Cycle | 48 % |
| Max Duty Cycle | 48 % |
| Schedule B | 8542390000 |
| Packaging | Tube |
| Max Input Voltage | 36 V |
| Min Input Voltage | 10 V |
| Output Type | Transistor Driver |
| Function | Step-Up, Step-Up/Step-Down |
| RoHS | Compliant |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
